Ellis Ludwig-Leone + Eliza Bagg, ADAM Quartet en Lavinia Meijer
Verkadefabriek - Grote zaal

In de Verenigde Staten is een hele generatie aan jonge toondichters opgestaan die moeiteloos grenzen tussen tonale muziek, klassiek, postminimal en popmuziek slecht. Eén van de sterren is de 36-jarige Ellis Ludwig-Leone. De New Yorker componeert met de verleidelijke zwier van een volleerd verhalenverteller, waarbij hij de luisteraar virtuoos langs emotionele pieken en dieptes voert. Sinds 2012 leidt hij niet alleen zijn eigen indierockband San Fermin, maar componeert hij ook voor orkesten, ensembles (yarn/wire, Sandbox Percussion) en strijkkwartetten (Jack Quartet, Attacca Quartet). Met het jonge Nederlandse ADAM Quartet en de harpiste Lavinia Meijer heeft Ludwig-Leone inmiddels een speciale band opgebouwd.
Tijdens een exclusief componistenportret stelt Ellis Ludwig-Leone zijn muziek voor. De componist neemt daarbij zelf plaats achter de piano. Naast het ADAM Quartet en Lavinia Meijer wordt het concert ondersteund door de Amerikaanse zangeres Eliza Bagg. De ervaren Bagg is bekend van vocaal ensemble Roomful of Teeth en als haar solo-act Lisel (nog te zien tijdens Saturday Night op 15 november).
Centraal tijdens het Ludwig-Leone portret staat de liedcyclus ‘False We Hope’ voor solozang, strijkkwartet en piano. Ludwig-Leone schreef het werk speciaal voor Eliza Bagg. In de cyclus raakt de componist met een serene agressie diepmenselijke thema’s aan als hoop en verlies, verbinding en isolatie. Hij ziet het werk als een gebedenboek voor de ongelovigen. De cyclus omvat teksten en gedichten van Karen Russell (bekend van de roman ‘Swamplandia! ) en Carey McHugh.
Daarnaast staan verschillende composities met harp op het programma. Lavinia Meijer is een ware specialist op het gebied van (post)minimalistische muziek en werkte nauw samen met componisten zoals onder anderen Philip Glass. Na een ontmoeting tussen Ludwig-Leone en Meijer tijdens een residentie bij het ‘Banff Centre for the Arts’ in 2011 onstond er een langdurige vriendschap en samenwerking tussen de componist en uitvoerder.
Het concert wordt geopend met Shadowy Figures, een harpconcert in één deel, geschreven voor Lavinia Meijer, die het stuk in première bracht met Het Gelders Orkest in 2019. Speciaal voor dit concert maakte Ellis een arrangement voor harp en het ADAM Quartet.
Het eerste stuk na de pauze, Night Loops, werd gecomponeerd in 2014 voor Lavinia's album The Glass Effect, en is geschreven voor soloharp, loopingpedaal en elektronica. Lagen van onrustige harpfiguren en obsessieve herhaling zijn bedoeld om de ervaring van slapeloosheid op te roepen, waarmee de vreemde schemerzone tussen waken en dromen wordt geëvoceerd.
Naast dit werk speelt Lavinia samen met alviolist Minna Svedberg het duet ‘Past Life’ voor harp en altviool.
Tijdens een pauze-interview licht Ludwig-Leone zijn werk toe in de serre van de Verkadefabriek.